مهارت هایی که کودکان از بازی با لگو یاد میگیرند
مهارت هایی که کودکان از بازی با لگو یاد میگیرند

احساس موفقيت

وقتي کودکان کارهاي شگفت انگيز هنري خودشان را به پايان مي رسانند، از خوشحالي در حال بالاو پايين پريدن هستند تا خلاقيت هاي خود را به ديگران نشان دهند. آنها چيزي ساخته اند که به آن فوق العاده افتخار مي کنند، که براي کار با دستانشان خوب است و همچنين براي قلب و روحشان! در بيشتر مواقع ايده اي در ذهنشان بوجود مي آيد، سپس شروع به جمع کردن آن مي کنند و اين به ايده پردازي در آن ها کمک مي کند.

 

ايده سازي و آشنايي با ساختار علم

اساس علم اين است که به ايده اي برسيم و آن را به طور عملي اثبات کنيم. کودکان شما با لگو اين کار را بطور طبيعي از طريق تخيل انجام مي دهند. کودک به سادگي يک ايده را در ذهن خود پرورش داده، آن را به وجود آورده و سپس توسعه مي دهد.

 

علت و معلول يکي از مباحث علمي است که کودک شما به راحتي از طريق لگو مي آموزد! اولين سوال زماني که برج لگويي آن ها فرو مي ريزد اين است؛ چرا برجم خراب شد؟ شايد يکي از آجرها را درست جا گذاري نکرده! شايد هم پايه ضعيف و نازکي براي آن انتخاب کرده؛ طولي نمي کشد که کودک شما به اين پاسخ ها خواهد رسيد. ساختار علت و معلول محرک همه خلاقيت کودک شما است.

افزايش خلاقيت

هر سازه لگو نوعي هنر است. تخيل کودک تنها حد و مرز او است! کودکان با صدها قطعه ريز و درشت خالق مي شوند. آنها مي توانند از چرخ ها، شکل ها و حتي چهره هاي “مردم” استفاده کنند تا ايده ها را در ذهن خود بسازند. اين مي تواند مفيد، سرگرم کننده و يا حتي شروع يک اختراع بزرگ باشد.

 

 

 

مهارت در کسب اعتماد به نفس

وقتی کودک شما اثر هنری شگفت‌انگیز خود را که ساخت قطعات لگو می‌باشد، به پایان می‌رساند، آن را فورا به شما نشان می‌دهد. او کاملا نسبت به آن‌چه که ساخته است، احساس غرور می‌کند. پس ساخت لگو همان‌قدر که برای هماهنگی دست‌ها خوب است برای کسب انگیزه جهت رسیدن به احساس موفقیت هم خوب است. گاهی اوقات کودک داستان خود را در ذهن می‌سراید و با قطعات لگو داستان خود را خلق می‌کند و مانند یک مخترع با احساس افتخارمی‌گوید: “مامان …بابا…. ببینید چی ساختم! ببینید چقدر قشنگه”؛ این کارممکن است با ساخت یک آدم کوچولو شروع شود و وقتی شما کار او را تایید و تشویق می‌کنید، اعتماد به نفس او بالا می‌رود و به زودی او خواهد توانست آثار پیچیده‌تری را بسازد. شک نکنید این کودک در آینده خواهد توانست یک شهر بزرگ را بسازد.

 

مهارت‌های مهندسی

کودکان لگوباز، مهندسان آینده‌اند. آیا می‌خواهید یک پل بسازید؟ پس شما باید کشف کنید که چگونه ساختار پل مستحکم بماند. بچه‌ها به سرعت یاد می‌گیرند که برجی که فقط با یک ستون ساخته می‌شود به سرعت سقوط می کند. با سعی و خطا آن‌ها سرانجام می‌آموزند که باید یک پایه‌ی پایدار برای برج خود بسازند تا سقوط نکند و به‌تدریج آن‌ها با یک دنیای جدید روبرو می‌شوند. فکرش را بکنید. آن‌ها به زودی خواهند توانست اهرام مصر یا حتی برج ایفل را از طریق اصول مهندسی بسازند.