تقویت هوش کودکان به کمک اسباب بازی
تقویت هوش کودکان به کمک اسباب بازی

هوش هشت گانه تئوری ایست که اولین بار توسط هوارد گاردنر در کتاب قانون ذهن ارائه شد.

او تعریف تازه ای از هوش و گستردگی طیف آن برای همگان منتشر کرد.

وی برای تعریف هوش هشت معیار در نظر گرفت و به کمک آن ها هوش انسان ها را میتوانست بررسی کند.

او چنین بیان کرد که ممکن است که هر فردی از چنین مشخصاتی برخوردار باشد اما عوامل مختلفی همچون تجربه و ژنتیک می تواند در نوع استفاده از آن ها موثر باشد.

کودکان نیز از هوش هشت گانه برخوردار هستند و این وظیفه خانواده است تا در دوران کودکی ، بوسیله بازی ها و اسباب بازی ها ، توانایی های کودکان خود را زمینه های مختلف تقویت کنند.

کودکان علاقه مند به بازی هستند و فرصت مناسبی است که همزمان با بازی و ایجاد سرگرمی برای آنها ،  توانایی های آن ها را پرورش دهند.

آموزش در قالب بازی توسط کودکان بسیار مورد استقبال قرار خواهد گرفت.

تقویت هوش کودکان به کمک اسباب بازی

هوش هشت گانه چیست ؟

هوارد گاردنر هفت حوزه اصلی را برای چارچوب مغز و توانایی های افراد در نظر گرفت و از آن ها به عنوان هوش نام برد. تحقیقات او در دانشگاه هاروارد در پاسخ به آلفر بینه در فرانسه در سال ۱۹۰۰ انجام گرفت. کار بینه در نهایت یک تست هوش جدید را ایجاد کرد و امروزه همه افراد با ضریب هوشی یا IQ آشنایی دارند.

در ادامه نیز آزمون استعداد های تحصیلی یا SAT ایجاد شد که در بسیاری از دبیرستان ها و دانشگاه ها مورد قبول است و دانشجویان در آن ها شرکت می کنند. این دو تست هوش های کلامی و ریاضی را مورد سنجش قرار می دهند.

در صورتی که شخصی در این موارد خوب عمل کند از او به عنوان یک فرد باهوش یاد می شود و می تواند در دانشگاه های بهتری شروع به تحصیل کند اما جایگاه سایر کودکان در این تست ها چیست ؟ احتمالا شما نیز این جمله را از زیاد شنیده اید که بیان می کنند خودشان یا فرزندشان مهارت کافی برای شرکت در آزمون ها را ندارند ؟! شاید خود شما نیز بارها این موضوع را بیان کرده اید.

تئوری هوش چندگانه اعلام می کند که علاوه بر این توانایی ها، توانایی های دیگری نیز وجود دارد.

 

پس از تحقیقات اولیه، گاردنر هشتمین معیار را نیز به تعاریف خود اضافه کرد و اکنون هوش هشت گانه به شرح زیر هستند:

  • هوش کلامی – زبانی
  • هوش درون فردی
  • هوش بدنی – حرکتی
  • هوش بین فردی
  • هوش منطقی – ریاضی
  • هوش موسیقیایی
  • هوش طبیعت گرا
  • هوش فضایی

 

راه های تقویت هوش کلامی – زبانی با اسباب بازی

هوش کلامی – زبانی یکی از بخش های توانایی های بشر است که می تواند در آینده زندگی او بسیار تاثیر گذار باشد. زمانی که این هوش تحت تاثیر قرار می گیرد ، کودک بسیار علاقمند است تا بتواند احساسات خود را به دیگران منتقل کند. مذاکره و معامله برای او جذابیت بسیار زیادی دارد و همواره تلاش می کند تا با دیگران ارتباط برقرار کند و از دیگران بیاموزد و با صحبت کردن با دیگران از تجربیات آن ها بهره ببرد.

هوش کلامی – زبانی تمایل به کتاب خواندن، داستان گویی، خاطره نویسی و مانند آن را در کودک افزایش می دهد.

چنین فردی یک بازی مرتبط با حل معما را بسیار بیشتر از بازی با توپ می پسندد . بازی های فکری دسته جمعی یکی از بهترین گزینه ها برای رسیدن به لذت از بازی کردن است. آن ها در این بازی زمان زیادی را صرف مذاکره با دیگران خواهند کرد.

هوش کلامی - زبانی

هوش کلامی – زبانی کودک را به معما نیز علاقمند می کند. بسیاری از بازی های فکری موجود در بازار می تواند هوش کلامی – زبانی کودک شما را به خوبی به چالش بکشد. در نظر داشته باشید که حتما از بازی های مناسب با سن فرزند خود در این زمینه استفاده کنید. اگر بازی برای کودک شما سخت باشد، او هیچ تمایلی به بازی کردن نشان نخواهد داد و ممکن است احساس ناتوانی نیز به او منتقل گردد. از طرف دیگر اگر بازی برای او بسیار ساده باشد نیز می تواند تمایل او به بازی کردن را کم کند. بهتر است از بازی هایی استفاده کنید که تعداد افراد بیشتری را در خانه درگیر می کند چرا که هوش کلامی – زبانی به شدت به گفتگو و مذاکره وابسته است.

 

راه های تقویت هوش درون فردی در کودکان با اسباب بازی

افرادی که هوش درون فردی قوی داشته باشند ، تسلط بسیار زیادی بر خود خواهند داشت و شناخت بالایی از خودشان به دست می آورد. عزت نفس و اعتماد به نفس به شدت تحت تاثیر هوش درون فردی است. کودکانی که از هوش درون فردی بالایی برخوردارند، ترجیح می دهند تا مدت زیادی را در تنهایی سیر کنند و سر و صدای زیاد آن ها را آزار می دهد. بد نیست گاهی اجازه دهید کودک در گوشه ای تنها با خودش بازی کند و از سکوت حاکم بر خانه آرامش داشته باشد.

هوش درون فردی

افراد با هوش درون فردی بالا معمولا در همین زمینه های شغلی موفق خواهند بود. آن ها می توانند در زمینه های مشاوره، روانکاوی، روانشناسی و حتی مبلغان دینی مشغول به فعالیت شوند.

 

راه های تقویت هوش بدنی – حرکتی در کودکان با بازی

همان گونه که از نام آن مشخص است این بخش از هوش به حرکات فیزیکی مرتبط است. برای تقویت این هوش، کودک باید در موقعیت هایی قرار گیرد که تمامی اندام های حرکتی او مانند پاها، انگشتان، دست ها و غیره در تحرک باشند. کودک باید به کمک حرکات خود بتواند یک معنا را به دیگری منتقل کند یا اینکه بتواند برای آفریدن و حل مسئله از آن بهره گیرد. افرادی که مهارت بالایی در این زمینه دارند، در آینده می توانند در حرفه های مختلف هنری نیز فعالیت داشته باشند.

اسباب بازی هایی که به کودک اجازه می دهد تا فعالیت بدنی داشته باشد می تواند به خوبی در تقویت این بخش از هوش او نقش بسیار ویژه ای داشته باشد. یک توپ ساده، یک سبد بازی بسکتبال یا امثال آن ها می تواند به کودک کمک کند تا علاوه بر امکان تخلیه انرژی خود، هوش بدنی- حرکتی خود را نیز به چالش بکشد. پانتومیم و رقص نیز می تواند در تحریک این هوش در کودکان بسیار موثر باشد.

 

راه های تقویت هوش بین فردی با اسباب بازی

هوش بین فردی به افراد کمک می کند تا تفاوت های افراد مختلف از نظر روحی، انگیزه ها، اعتقادات، تصمیمات و رفتار ها را بشناسد. کودک شما در ابتدا باید متوجه شود که خندیدن نشانه شادی و گریه کردن نشانه ناراحت است. او باید آهنگ صدای والدین خود را درک کند تا متوجه شود چه هنگام آن ها خوشحال، عصبی، ناراحت، راضی و غیره هستند. هوش بین فردی نیاز به معاشرت دارد.

کودکانی که هوش بین فردی بالایی داشته باشند، تمایل زیادی به رهبری کردن یک گروه از خود نشان می دهند. آن ها تلاش می کنند تا در هنگام بازی کردن به دیگران توضیحاتی ارائه کنند که در حل مشکلات نیز بسیار موثر است. آن ها دوست دارند تا نقش یک حامی را بازی کنند یا بتوانند مشکلات را حل کرده و وضعیت را تغییر دهند.

 

تقویت هوش بین فردی

سعی کنید از اسباب بازی هایی استفاده کنید که فرزند شما را به سمت بازی های گروهی سوق می دهد. همراه با اعضای خانواده بازی کنید تا کودک شما بتواند از بازی کردن با خانواده خود لذت ببرد و نکات مهمی را بیاموزد. اجازه ندهید فرزند شما همیشه برنده باشد. اجازه دهید بازی ها کاملا عادلانه برگزار شود. فرزند شما نیز باید همچون یک انسان بالغ معنای پیروزی واقعی و شکست را بپذیرد. درک معنای شکست از همان دوران کودکی می تواند یک برگ برنده برای آینده فرزند شما باشد.

 

راه های تقویت هوش منطقی – ریاضی در کودکان با بازی

همان گونه که از نام آن مشخص است ، هوش منطقی – ریاضی بیشتر بر ادراک روابط میان اشیا، علائم و نمادها تمرکز دارد. زمانی که فرزند شما می تواند روابط میان الگوها را شناسایی و درک کند، در نتیجه در این زمینه استعداد بهتری دارد. کودکانی که در این زمینه توانایی بیشتری دارند، معمولا به شدت پرسشگر هستند و می خواهند روابط دقیقی میان پدیده ها پیدا کنند. دسته بندی کردن از جمله ویژگی های افرادی است که هوش منطقی – ریاضی قدرتمندی دارند.

تقویت هوش منطقی - ریاضی

به طور کلی بازی با اعداد و ایجاد روابط منطقی میان اشیا و پدیده ها لذت بخش ترین کاری است که کودکان با هوش منطقی – ریاضی می توانند انجام دهند. بسیاری از پازل ها می توانند نظر چنین کودکی را جلب کند. اسباب بازی هایی که اشکال هندسی را در دسترس کودک قرار می دهد نیز می تواند هوش او در این زمینه را به چالش بکشد.

 

راه های تقویت هوش موسیقیایی با اسباب بازی

هوش موسیقیایی به معنی توانایی درک و اجرای قطعات موسیقی یا حتی ریتم های مختلف است. افرادی که به صورت جدی در این زمینه استعداد داشته باشند، در آینده می توانند مشهورترین آهنگسازان جهان باشند. کودکی که هوش موسیقیایی بالایی داشته باشد از ابتدا به همه آهنگ هایی که به گوش او می رسد واکنش نشان می دهد. این آهنگ می تواند صدای مادر، پدر یا سایر اعضای خانواده باشد یا حتی صدای یک حیوان خانگی. هوش موسیقیایی تنها با ریتم و موسیقی تحریک می شود.

سوت زدن و ایجاد صدا برای همه کودکان بسیار جذاب است. زمانی که برای فرزند خود یکی از ادوات موسیقی را خریداری می کنید او می تواند نشان دهد که چقدر در این زمینه استعداد دارد. این که تنها به دنبال تولید یک صدای حتی ناهنجار است یا تلاش می کند صدایی دلنشین (برای خودش) را ایجاد کند. بسیاری از ادوات موسیقی در قالب اسباب بازی در بازار قابل تهیه است و شما نیز قادر خواهید بود با خرید آن ها به فرزند خود کمک کنید تا در این زمینه پیشرفت کند.

 

راه های تقویت هوش طبیعت گرا در کودکان با بازی

هوش طبیعت گرا به دنبال ایجاد رابطه و درک تفاوت میان پدیده های طبیعی اعم از جانوران و گیاهان و به طور کلی هرآنچه در طبیعت دیده می شود است. هوش طبیعت گرا علاقه به کوه، ابر، خاک، دریا، رود و … را در فرد افزایش می دهد. چنین فردی تمایل دارد تا مدت زیادی را بیرون از خانه سپری کند. بازدید از باغ وحش یا جنگل های حفاظت شده برای او تجربه ای دلنشین است و از بازی کردن با حیوانات و انجام امور باغبانی لذت می برد.

تقویت هوش طبیعت گرا

این افراد از داشتن ابزاری مانند دوربین، ذره بین یا امثال آن به شدت خوشنود خواهند شد چرا که می توانند آنچه را در طبیعت می بینند ثبت کنند یا با وضوح بیشتری به تماشای آن بپردازند. اسباب بازی های حیوانات نیز برای کودکان با هوش طبیعت گرا می تواند جذابیت زیادی داشته باشد و یا این هوش را در آن ها تقویت کند.

 

راه های تقویت هوش فضایی با اسباب بازی

هوش فضایی یکی دیگر از ابعاد مهم در هوش هشت گانه است که به درک صحیح از محیط اطراف مرتبط است. از بازی کردن فرزند خود با گِل نارحت نباشید چراکه این نشان دهنده هوش فضایی کودک شما است. هوش فضایی با نقاشی کردن و درک درست از ترکیب بندی ها، زاویه بندی ها و همچنین رنگ ها تقویت می شود.

اسباب بازی هایی مانند لگو یا ساختمان سازی نیز می تواند در تقویت این هوش بسیار موثر باشد. شما باید با کمک اسباب بازی به فرزند خود اجازه تحرک دهید یا امکان خلق یک شکل منسجم را برای او ایجاد کنید. خمیر بازی نیز یک وسیله مناسب برای تقویت هوش فضایی کودک شما خواهد بود. پازل ها و کتاب های مصور نیز نقش بسیار مهمی در این امر خواهد داشت.