تاثیر و فواید حل پازل برای کودکان و بزرگسالان
تاثیر و فواید حل پازل برای کودکان و بزرگسالان

یکی از بهترین بازی های فکری در همه ی سنین پازل ها و جورچین ها هستند. پازل ها رده بندی سنی بسیار گسترده ای دارند و در کل از این که چه سنی دارید در تقویت مهارت های شناختی بسیار تاثیر گذارند و قدرت حل مساله را افزایش می دهند.در سنین کودکی به خصوص سنین قبل از دبستان پازل ها که از دسته ی بازی های فکری هستند به عنوان وسایل کمک آموزشی برای آموزش مفاهیم پایه استفاده می شوند و نقش تاثیرگذاری در تقویت توانایی هایی از جمله فکری، بالا بردن هوش کودک و .. دارند.

در بزرگسالان نیز حل کردن پازل ها می تواند تاثیرات بسیار خوبی  در بهبود کارکرد مغز و هوش داشته باشد. در این نوشتار به بررسی فواید حل پازل در سنین مختلف می پردازیم.

تاثیر و فواید حل پازل از نگاه متخصصان

تاثیر و فواید حل پازل برای کودکان و بزرگسالان

متخصصان پازل معتقدند که حل پازل توانایی های مغز را افزایش داده و منجر به گسترش شبکه های عصبی خواهد شد. ارتباط بین بخش های مختلف مغز را تقویت می کند و با ایجاد حس بسیار خوشایند پس از کسب موفقیت باعث تقویت اعتماد به نفس و ایجاد احساس لذت و شادی در کودکان و بزرگسالان می شود.
به طور کلی در سنین کودکی والدین بازی فکری را با پازل می شناسند. هرچند پازل فقط مخصوص کودکان نیست و بسیاری از مدل های این بازی برای سنین بزرگسال طراحی شده اند.
در ادامه مقاله آموزشی به برخی از مهم ترین فواید حل پارل ها برای کودکان و بزرگسالان می پردازیم.

افزایش مهارت های شناختی

تاثیر و فواید حل پازل برای کودکان و بزرگسالان

معماها به صورت ویژه پازل ها در طیف بسیار گسترده ای از مضامین و طرح های مختلف طراحی می می کنند. این مضامین مانند حروف الفبا، میوه ها، وسایل نقلیه، حیوانات، رنگ ها، شکل های هندسی و … همه از مفاهیمی هستند که کودکان با چیدن پازل می توانند آن ها را خوب درک کنند و بیاموزند. مهارت های شناختی کودکان با حل کردن پازل های موضوعی افزایش می یابد و درک آن مفهوم عمیق تر صورت می پذیرد.

آموزش مهارت حل مساله

تاثیر و فواید حل پازل برای کودکان و بزرگسالان

تکمیل یک معما حتی اگر چیدن ساده ترین پازل نیز باشد یک هدف واحد را برای رسیدن به نتیجه تعیین می کند. بازیکنان در هنگام چیدن پازل برای چگونگی رسیدن به این هدف فکر می کنند، برنامه ریزی می کنند و سعی می کنند رویکرد مناسبی را انتخاب کنند. این فرایند شامل حل مساله، استدلال و تهیه ی راهکارهاییست که بعدا می تواند در زندگی بزرگسالی تاثیرگذار باشد. آموزش مهارت حل مساله یکی از مهمترین فواید حل پازل به خصوص برای کودکان است.

تقویت توانایی تصویرسازی ذهنی

تاثیر و فواید حل پازل برای کودکان و بزرگسالان

در میان افرادی که به بازی های فکری علاقه ویژه دارند آن دسته که حل پازل را انتخاب می کنند از توانایی تصویرسازی ذهنی بیشتری برخوردار هستند. تحقیقات نشان داده که کودکان یا بزرگسالانی که پازل حل می کنند از هوش تصویری بالاتری برخوردارند و پازل چیدن عملکرد ذهنی را نیز تقویت می کند. فرایند دیدن یک تصویر کلی و سپس تقسیم آن به قسمت های بسیار ریز و کاوش، یافتن و چیدن قطعات برای رسیدن از جزء به کل یکی از تاثیرات حل کردن پازل است.

توسعه ی مهارت های بدنی

تاثیر و فواید حل پازل برای کودکان و بزرگسالان

یکی از تاثیرات چیدن پازل توسعه ی مهارت های بدنی و حرکتی و فکری است. این دسته از بازی های فکری چون همزمان به دیدن و استدلال و انتخاب و جایگذاری احتیاج دارند باعث هماهنگی بیشتر عصب و عصله می شوند و در دراز مدت تفاوت منحصر به فردی در شخص نسبت به همسالانش ایجاد می کنند. در هنگام بازی با پازل لازم است که بازیکنان قطعاتی را انتخاب کنند، آن ها را بردارند، جا به جا کنند، خراب کنند و از نو بسازند. تمام این فعالیت ها  در کودکان باعث پرورش مهارت دست که یکی از مهارت های پایه است می شود و ماهیچه های دست کودک تقویت می کند. در بزرگسالان به ویژه کهنسالان نیز این فعالیت ها هم راستا با تقویت حواس و به کارگیری مهارت های ذهنیست و مجموعا باعث پویایی بیشتر ذهنی و جسمی می شود.

پرورش تخیل

تاثیر و فواید حل پازل برای کودکان و بزرگسالان

اکثر تصاویر پازلی داستانی و خیال انگیز هستند و از این رو کودکان با حل پازل مرحله به مرحله با شخصیت ها ارتباط برقرار کرده و با داستان گویی آشنا می شوند و قدرت تخیل در ایشان پرورش می یابد. از طرفی یک پازل جدید باعث می شود کودک به راه حل های مختلفی فکر کند. خارج از چارچوب عمل کند و راه های خلاقانه ای کشف کند. تاثیر پازل درشکل گیری رفتار خلاقانه برای رسیدن به هدف یکی از ویژگی های مهم این سبک بازی هاست.

تقویت حافظه

تاثیر و فواید حل پازل برای کودکان و بزرگسالان

پازل ها از جمله بازی های فکری هستند که اتصال و ارتباط بین اجزای مغز را گسترش می دهند. این بازی های فکری زمینه ی ایجاد فعالیت های خلاقانه و تقویت حافظه را فراهم می کنند. به همین دلیل برای رشد ذهنی کودکان که در حال توسعه ی سلول های عصبی هستند بسیار مفیدند. همچنین پازل ها در سنین بالا به دلیل فعال نگه داشتن پیوندهای عصبی یکی از بهترین ابزارها برای پیشگیری از آلزایمر هستند.

هماهنگی نیمکره های مغز

تاثیر و فواید حل پازل برای کودکان و بزرگسالان

برای درست کردن پازل ها مغز انسان همزمان هم به جزء می اندیشد هم به کل. چون باید بتواند کلیات را تصور کند تا بتواند بخشی از آن را پیدا کند. بنابراین در ساخت پازل همزمان به استفاده از هر دو نیمکرده ی مغز نیاز است. این امر به خصوص درکودکان باعث تقویت ریاضیات و حل مسایل کاربردی می شود. نیمکره های مغز هر کدام بخشی از مهارت ها را دربرمی گیرند. تلفیق این مهارت های خلاقانه و استدلالی در کنار یکدیگر یکی دیگر  از فواید بازی کردن با پازل هاست.

ترشح هورمون دوپامین

تاثیر و فواید حل پازل برای کودکان و بزرگسالان

احساس رضایت و موفقیت بعد از به پایان رساندن چیدن پازل یا پیدا کردن جواب یک معما یا پیروزی در یک بازی فکری باعث ترشح هورمون دوپامین در مغز می شود. این هورمون که یکی از پیام رسان های عصبی است باعث ایجاد حس سرخوشی و افزایش اعتماد به نفس در انسان می گردد.

به طور کلی تحقق دستیابی به یک هدف، رضایت زیادی را برای اشخاص به ارمغان می آورد. غلبه بر چالش های حل یک معما واقعاً به انسان احساس پیشرفت و غرور می دهد. این امر باعث افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس می شود و تاثیر آن در تمام جنبه های زندگی کامل مشهود است.

افزایش دقت و تمرکز

تاثیر و فواید حل پازل برای کودکان و بزرگسالان

میزان تمرکز افراد از طریق محاسبه ی میزان زمانی صورت می گیرد که فرد می تواند به صورت پایدار به یک موضوع توجه کند و آن را تا به نتیجه رسیدن پیگیری نماید. در کودکان از طریق بازی هایی که نیاز به توجه و دقت دارند می توان سطح تمرکز را افزایش داد و اما این امر در بزرگسالان تنها با کنترل استرس و پیشگیری از مداخله ی افکار حاشیه ای صورت می گیرد. یکی از مهمترین فواید پازل ها هم در کودکان و هم در بزرگسالان  ایجاد موقعیتی مناسب برای کاهش استرس و حواس پرتی و به همان نسبت افزایش دقت و تمرکز در پیگیری یک موضوع است.

جمع بندی

شاید بتوان یک پازل را استعاره ای از زندگی انسان دانست که متشکل از قطعات کوچکیست که باید با دقت و توجه در کنار هم قرار گیرند و تصویر واحدی بسازند. زندگی نیز پر از چالش هاییست که در طول حیات با آن ها مواجه می شویم و اگر بتوان با هوشمندی از پس این چالش ها برآمد و نتایج شگفت انگیز آن ها را در کنار هم قرار داد بی شک موفقیت بزرگی حاصل می شود. در این نوشتار فواید حل کردن پازل بر رشد ذهنی را بررسی کردیم که عبارتند از:

  • افزایش مهارت های شناختی
  • آموزش مهارت حل مساله
  • تقویت توانایی تصویرسازی ذهنی
  • توسعه ی مهارت های بدنی
  • پرورش تخیل
  • تقویت حافظه
  • هماهنگی نیمکره های مغز
  • ترشح هورمون دوپامین(هورمون شادی آفرین)
  • افزایش دقت و تمرکز

در پایان به شما توصیه می کنیم علاوه بر تهیه ی پازل برای کودکان خود نیز با چیدن پازل از فواید آن در کاهش استرس های روزمره و افزایش سطح کارایی و لذت بیشتر در زندگی استفاده کنید.

اگر از این مطلب خوشتان آمده آن را از طریق لینک های زیر برای دوستانتان بفرستید. سپاس که از اینکه وقت گرانبهایتان را برای خواندن این مقاله صرف کردید و  همراه ما بودید.